W dniach 12 i 13 grudnia 2016 roku odbyła się dwudniowa wycieczka uczniów z klasy drugiej i trzeciej technikum logistycznego do Ropczyc, Sędziszowa, Mielca i Rzeszowa. W pierwszej kolejności przybyliśmy z wizytą do cukrowni SÜDZUCKER w Ropczycach. Zostaliśmy oprowadzeni po zakładzie, linii produkcyjnej, mogliśmy zobaczyć maszyny i urządzenia wykorzystywane na terenie zakładu wraz z techniką pracy.
Następnie zwiedziliśmy firmę UTC CC, która jest światowym liderem w zakresie dostaw produktów i usług systemów przeciwpożarowych i bezpieczeństwa. UTC CCS Manufacturing Polska (dawniej KIDDE) należy do UTC Building & Industrial Systems, która jest częścią koncernu United Technologies. W firmie zapoznaliśmy się m.in. z systemami gaśniczymi oraz z systemami wykrywania i sygnalizacji pożaru nowej generacji.
Firma SAFRAN, lider przemysłu lotniczego, ukazała nam główny obszar swojej działalności, którym jest produkcja kół zębatych, kadłubów oraz elementów silnikowych do samolotów.
Wieczorna integracja uczniów w HOTELU EDEN w Rzeszowie była czasem wzajemnego poznania i wytchnienia od napiętego programu wycieczki.
Nazajutrz przybyliśmy do PORTU LOTNICZEGO Rzeszów- Jasionka, gdzie zapoznaliśmy się z historią Portu, ze służbami pracującymi na terenie Portu. Omówiono nam warunki podróżowania, ukazano ścieżkę pasażera. Kolejnymi punktami były: odprawa biletowo-bagażowa, kontrola bezpieczeństwa, odprawa osób niepełnosprawnych, przewóz zwierząt samolotem, przejście na taras widokowy i obserwacja startu i lądowania samolotu, przejście na teren Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Zapoznaliśmy się z zakresem obowiązków strażaków, sprzętem i pojazdami gaśniczymi. Na koniec był przejazd autobusem po lotnisku oraz obserwacja hangaru samolotu.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w firmie KIRCHHOFF POLSKA, która należy do branży motoryzacyjnej, produkującym metalowe i hybrydowe złożone zespoły szkieletów strukturalnych nadwozi i podwozi samochodów osobowych. W globalnej sieci produkcyjnej wykorzystują takie technologie kluczowe jak formowanie, łączenie, projektowanie z myślą o obniżaniu masy pojazdu, obróbkę powierzchniową, zapewniając spójność standardów wytwarzania na całym świecie. Działają w obrębie łańcucha logistycznego zoptymalizowanego pod względem kosztów: produkty takie jak systemy zderzaka, ramy pojazdów oraz belki poprzeczne montują w gotowe zespoły w zakładach pracujących w systemie JIT („dokładnie na czas”), które są zlokalizowane w pobliżu klientów. Zwiedzaliśmy zakład głównie pod kątem funkcjonowania Logistyki – w tym magazyn wysyłkowy, międzywydziałowy i magazyn przyjęć.
Wycieczka zakończyła się późnym popołudniem. Uczniowie powrócili do domów zmęczeni, ale ku nadziei opiekunów pełni wrażeń i wiedzy praktycznej w branży logistycznej.
Hanna Jamka i Mirosław Jastrząb DZIĘKUJMY za wspólnie spędzony czas 🙂