Dnia 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Z tego tytułu w naszej szkole została przeprowadzona analiza poziomu wiedzy uczniów nt. szkodliwości palenia tytoniu. Analiza została przeprowadzona wśród uczniów z różnych typów szkół i klas naszej szkoły.
Pani Sabina Orłowska – Grzech przeprowadziła test w 4 klasach zawodowych tj. w 1a, 1b, 1c, 3d a, w pozostałych 4 klasach tj. w 3 LO, 4 TL, 4 TE oraz 2 TL test przeprowadziła pani Hanna Jamka, która również wykonała szczegółową analizę osiągniętych wyników.
Najwyższy wynik z testu, który obejmował 40 pytań uzyskała klasa 3 LO osiągając 69% poprawnych odpowiedzi, a najniższy klasa 1c 42%.
Pytania, które nie sprawiły uczniom problemu dotyczyły m.in. wiedzy nt. zakazu używania i sprzedaży tytoniu i wyrobów tytoniowych osobom do lat 18 oraz wpływu palenia papierosów przez matkę na nierodzone dziecko. Analiza tych pytań wskazała na znajomość stanu rzeczy w 89% i 86%.
Wysoki wynik ogólny tj. 82% wśród wszystkich klas, które wzięły udział w analizie osiągnięto na pytanie o miejsca, w których obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu.
81% poprawnych odpowiedzi udzielono na pytanie o substancję chemiczną zawartą w papierosie, która prowadzi do uzależnienia.
Najbardziej problemowym pytaniem okazało się pytanie o prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuc u palących i niepalących mężczyzn. Jedynie 23% wszystkich ankietowanych udzieliło popranej odpowiedzi.
Dość niski wynik 23% uzyskało pytanie o Światowy Dzień bez Tytoniu. Przypominamy zatem, iż 21 listopada to Światowy Dzień Rzucania Palenia a 31 maja to Światowy Dzień bez Tytoniu.
Uwadze zasługuje pytanie (26 % poprawnych odpowiedzi) o czas ile statystycznie palacz traci czasu na palenie tytoniu (ok. 3,5 godz. dziennie), pytanie (28 % poprawnych odpowiedzi) o metanol, jedną z substancji zawartych w dymie tytoniowym, (zawarty także w benzynie silnikowej) oraz pytanie (27 % poprawnych odpowiedzi) o witaminę, którą palacze powinni przyjmować w większej dawce niż osoby niepalące (witaminę C).
Dym papierosowy zawiera szereg substancji działających niekorzystnie na ustrój człowieka. Długotrwałe działanie tych składników prowadzi do zmian chorobowych w wielu narządach.
- Nikotyna – bezpośrednio oddziałuje na ośrodkowy i autonomiczny układ nerwowy, układ krążenia, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, uszkadza naczynia krwionośne.
- Substancje drażniące – sprzyjają powstawaniu przewlekłego nieżytu oskrzeli.
- Substancje rakotwórcze – mogą powodować rozwój tkanki nowotworowej.
- Tlenek węgla – powoduje niedotlenienie tkanek, uszkadza śródbłonek tętnic.
Statystyka dla Polski, jeśli chodzi o ilość osób palących – jest bardzo niekorzystna. Obecnie palenie rozpoczyna się znacznie wcześniej, częściej pali młodzież i kobiety. Trudno nie wspomnieć również o tak zwanym paleniu biernym.
PALACZE NIE SĄ JEDYNYMI OFIARAMI PALENIA TYTONIU. DYM PAPIEROSOWY WDYCHANY PRZEZ OSOBY NIEPALĄCE JEST RÓWNIEŻ GROŹNY DLA ZDROWIA, A CZĘSTO NAWET ŚMIERTELNY.
9 wskazówek jak rzucić palenie ( wg Światowej Organizacji Zdrowia):
Zdecyduj się kiedy przestaniesz palić i zrób to. Większość ludzi, którzy z powodzeniem rzucają palenie czyni to od razu.
- Kiedy przestaniesz palić, możesz doświadczyć pewnych oznak wskazujących na to, że twój organizm przezwycięża skutki palenia. Nie martw się, gdyż są to objawy zupełnie normalne i zanikną w krótkim czasie.
- Bądź zajęty w ciągu pierwszych kilku dni to łatwiej je przetrwasz. Wyrzuć wszystkie papierosy.
- Pij dużo wody.
- Bądź bardziej aktywny. To Ci pozwoli się rozluźnić.
- Pieniądze zaoszczędzone na papierosy wydaj na coś, co sprawi Ci przyjemność.
- Zmień tryb życia. Unikaj przechodzenia koło sklepu, w którym zwykle kupowałeś papierosy.
- Nie wykorzystuj sytuacji kryzysowych lub specjalnych okazji jako wymówek, by zapalić tylko jednego papierosa.
- Jeśli martwisz się, że przytyjesz, uważaj szczególnie na dietę lub znajdź sposoby na aktywne spędzanie czasu.
- Ciesz się z każdego dnia. Każdy dzień bez papierosa to dobra wiadomość dla Twojego zdrowia i Twojej kieszeni.
WSZYSTKIM BIORĄCYM UDZIAŁ W ANALIZIE SERDECZNIE DZIĘKUJEMY I GRATULUJEMY WIEDZY NT. SZKODLIWOŚCI PALENIA TYTONIU!
Hanna Jamka
Koordynator zespołu ds. promocji zdrowia